Előadás a biológiáról "természetes szelekció". A természetes szelekció formái. Vezetői választás A vezetési forma hozzájárul egy tulajdonság vagy tulajdonság átlagos értékének eltolódásához, és új átlagos normához vezet. A természetes szelekció alkotó szerepe abban nyilvánul meg
Vissza előre
Figyelem! A dia-előnézetek csak tájékoztató jellegűek, és nem feltétlenül képviselik a prezentáció összes jellemzőjét. Ha érdekli ez a munka, töltse le a teljes verziót.
Célok:
- nevelési– bővíteni, általánosítani és elmélyíteni az evolúció fő mozgatórugóiról - a létért való küzdelemről és a természetes kiválasztódásról szóló ismereteket; feltárja a populáción belüli élőlények, a különböző fajokhoz tartozó szervezetek közötti kapcsolatokat, az élőlények kapcsolatát az élettelen természeti tényezőkkel.
- fejlesztés– fejleszti a tanulók kognitív érdeklődését, a tankönyvvel, táblázatokkal, diákkal való munkavégzés, következtetések levonásának képességét, a korábban tanult anyagok felhasználásának képességét.
- nevelési- ébresztjük az érdeklődést a biológia órák iránt, a minket körülvevő természettel való törődést.
Módszertani cél: az IKT alkalmazása, mint a kreatív gondolkodás kialakításának és a tanulók érdeklődésének fejlesztésének, a korábban megszerzett tudáson alapuló kutatási tevékenység tapasztalatainak bővítésének, az információs és kommunikációs kompetenciák fejlesztésének egyik módja.
Az óra típusa: kombinált.
Az óra típusa: lecke az ismeretek kialakításában és rendszerezésében.
A lebonyolítás módja: párbeszéd tankönyvi anyagokkal, táblázatokkal, diákkal való munka alapján.
Az ismeretszerzés szintje: részben keressen.
Interdiszciplináris kapcsolatok: biológia, ökológia, földrajz, irodalom.
Oktatási és módszertani támogatás:
- Általános biológia: tankönyv tanulóknak. oktatás középfokú intézményei prof. oktatás szerk. V.M. Konstantinova,
- „Általános biológia 10-11 osztályos” tankönyv. D.K. Beljajev, „A létért való küzdelem és formái” táblázat, előadás a témában: „A természetes kiválasztódás az evolúció fő hajtóereje”.
Logisztika: tanári munkahely, laptop, projektor, vetítővászon, tanulói munkahelyek.
Az órák alatt
A lecke lépései | A tanári tevékenység | Diák tevékenységek |
1. Org. pillanat. | A tanulók névsorának ellenőrzése. Ismertesse meg a tanulókkal az óra céljait és célkitűzéseit. | Jelentés. |
2. Korábban tanulmányozott anyag ellenőrzése. | Frontális felmérés a témában: "Küzdelem a létért." 1) Magyarázza el a kifejezéseket: (4-6. dia)
2) Keresse meg a kapcsolatokat a képek és a fogalmak között! (7. dia) |
A tanulók témával kapcsolatos ismereteinek tükrözése és a feltett kérdésekre adott válaszok. |
3) Adjon választ a következő kérdésekre: (8-9. dia)
Így az evolúció sikerének alapja az élőlények sokfélesége. 4) Egyszerre három tanuló egyéni feladatot teljesít (a feladat külön lapokon van megadva). |
Végezze el a feladatot. Megnézik a diákat. Töltse ki a táblázatot. Válaszolj a kérdésekre. |
|
3. Új anyag tanulmányozása. | Óraterv: (3. dia a képernyőn)
Új anyag bemutatása, párbeszéd a tanulókkal problematikus kérdésrendszeren keresztül, diabemutatók segítségével. Az új tananyag mérlegelésekor a tanulók az ellenőrzőlapon szereplő feladatokat hajtják végre (2. melléklet). Házi feladatként az ellenőrző lap 5. és 6. számú feladata ajánlható. |
Dolgozz füzetekben egy óraterv alapján. |
A természetes szelekció mindig az élő szervezetek átalakulásának fő tényezője. Hatásmechanizmusa azonos, i.e. A természetes szelekció minden alkalommal elősegíti a legrátermettebb egyedek túlélését és utódainak elhagyását. (10. dia). A természetes szelekció egy olyan folyamat, amelynek eredményeként az egyes fajok legrátermettebb egyedei előnyben maradnak, és utódokat hagynak maguk után, a kevésbé fitt egyedek pedig elpusztulnak. Itt vannak a kiválasztási jellemzők: (11-12. dia). |
Új dolgok észlelése és részleges megértése a tanulók részéről. | |
1. Szükséges előfeltétel az örökletes változékonyság; 2. Karakter - irányított, mindig a környezeti feltételekhez való nagyobb alkalmazkodóképességre irányul; 3. Kiválasztási tényező – természeti környezet saját adottságokkal; 4. Genetikai esszencia - bizonyos genotípusok nem véletlenszerű megőrzéséből áll a populációban és szelektív részvételükben a gének következő generációba való átvitelében; 5. Az eredmény a populáció génállományának átalakulása, alkalmazkodások kialakulása; 6. A következmény az élőlények formáinak sokféleségének növekedése; a szerveződés következetes bonyolítása a progresszív evolúció során; a kevésbé alkalmazkodó fajok kihalása. Így a természetes szelekció képes arra, hogy nemzedékről nemzedékre célirányosan kiválasszon olyan egyedeket, amelyek jobban alkalmazkodnak a környezeti feltételekhez (13. dia). |
Válaszoljon a kérdésekre válaszuk indoklásával. (Miből gondolod?) Vegyen részt a tanárral folytatott párbeszédben, és készítse el a szükséges jegyzeteket. |
|
Nézzük a természetes szelekció mechanizmusát (14-15. dia). A természetes szelekció csak meglehetősen nagy populációkban mutatkozik meg teljesen, mivel a populáció csökkenésével a véletlenszerű tényezők szerepe nő. Fókuszától, hatékonyságától és az élőlények életkörülményeinek jellemzőitől függően azonban a természetes szelekció formái eltérőek lehetnek (16. dia). Adjunk nekik leírást. |
Indoklással ajánlják fel válaszaikat. Leírják. |
|
Vezetési (irányított, vezető) kiválasztás (17-18. dia) - olyan szelekciós forma, amely a változékonyságnak csak egy irányát részesíti előnyben, és nem részesíti előnyben annak összes többi változatát. A hajtószelekció irányítása alatt a populáció génállománya összességében megváltozik, vagyis nincs leányformák szétválása (divergencia). A mutációk felhalmozódnak és terjednek egy populáció génállományában, biztosítva a fenotípus adott irányú változását. Egy populációban a vezetői szelekció hatására egy tulajdonság nemzedékről generációra változik egy bizonyos irányba. |
Munka a tankönyvi anyaggal a 147. oldalon. Új anyag észlelése és megértése. |
|
Mondjunk példákat a vezetési kiválasztás műveletére (19-20. dia) A vezetési szelekció klasszikus példája a nyírlepke színének alakulása. E lepke szárnyainak színe a fák zuzmóval borított kérgéjének színét utánozza, amelyen a nappali órákat tölti. Nyilvánvaló, hogy ez a védő színezés a korábbi evolúció sok generációja során alakult ki. Az angliai ipari forradalom kezdetével azonban ez az eszköz kezdte elveszíteni jelentőségét. A légköri szennyezés a zuzmók tömeges pusztulásához és a fatörzsek elsötétüléséhez vezetett. A sötét háttér előtt világos pillangók könnyen láthatóvá váltak a madarak számára. A 19. század közepétől a lepkék mutáns sötét (melanisztikus) formái kezdtek megjelenni a nyírlepkepopulációkban. Gyakoriságuk gyorsan növekedett. A 19. század végére a nyírmoly néhány városi populációja szinte teljes egészében sötét formákból állt, míg a vidéki populációkat továbbra is a világos formák uralták. Ezt a jelenséget nevezték el ipari melanizmus. A tudósok azt találták, hogy a szennyezett területeken a madarak nagyobb valószínűséggel esznek világos színű formákat, a tiszta területeken pedig a sötéteket. Az 1950-es években bevezetett légszennyezési korlátozások hatására a természetes szelekció ismét megfordult, és a sötét formák gyakorisága a városi populációban csökkenni kezdett. |
Terminológiával való munka. Részt vesznek a párbeszédben, kérdéseket tesznek fel, elkészítik a szükséges jegyzeteket. |
|
- A ló testméretének növekedése (a ló filogenetikai sorozata). Peszticidekkel szembeni rezisztencia kialakulása (patkányokban). Kiválasztás stabilizáló. (21-22. dia) A stabilizáló szelekció megőrzi a populáció azon állapotát, amely állandó létfeltételek mellett biztosítja maximális alkalmasságát. Biztosítja a fajok fenotípusos invarianciáját. Minden generációban eltávolítják azokat az egyedeket, amelyek eltérnek az adaptív tulajdonságok átlagos optimális értékétől. A szelekciós nyomás azokra az organizmusokra irányul, amelyekben a tulajdonság átlagosan kifejeződik. Ennek eredményeként védve van a mutációs folyamat pusztító hatásaitól. Számos példát írtak le a természetben stabilizáló szelekciós hatásra. Például első pillantásra úgy tűnik, hogy a következő generáció génállományához a legnagyobb mértékben a maximális termékenységű egyedeknek kell hozzájárulniuk. A madarak és emlősök természetes populációinak megfigyelései azonban azt mutatják, hogy ez nem így van. Minél több fióka vagy kölyök van a fészekben, annál nehezebb etetni őket, annál kisebbek és gyengébbek. Ennek eredményeként az átlagos termékenységű egyedek a legalkalmasabbak. Az átlag felé történő szelekciót számos tulajdonság esetében találták. Emlősökben a nagyon alacsony és nagyon nagy súlyú újszülöttek nagyobb valószínűséggel halnak meg születéskor vagy életük első heteiben, mint az átlagos súlyú újszülöttek. A vihar után elpusztult madarak szárnyainak méretét vizsgáló tanulmány kimutatta, hogy legtöbbjüknek túl kicsi vagy túl nagy szárnya volt. És ebben az esetben az átlagos egyedek bizonyultak a leginkább alkalmazkodónak. (23-25. dia) A stabilizáló szelekcióra példa a rovarporzó növények virágméretének és alakjának megőrzése, mivel a virágoknak meg kell felelniük a beporzó rovar testméretének, vagy a reliktum fajok (hatteria, coelacanth, ginkgo stb.) megőrzése. |
Dia anyagokkal dolgoznak, bizonyos következtetéseket levonva. | |
Következtetés: a természetes szelekció mozgató és stabilizáló formái szorosan összefüggenek egymással. Zavaró vagy zavaró szelekció. (28. dia) |
A 26-27. sz. „Kiválasztási űrlapok összehasonlítása” diák anyagaival dolgoznak, levonva bizonyos következtetéseket. | |
Akkor fordul elő, ha egy adott faj vagy populáció elterjedési területének különböző részein eltérő környezeti feltételek állnak fenn. Ez a szelekciós forma két vagy több variációs irányt (fenotípus-osztályokat) részesít előnyben, de nem az átlagot (köztes fenotípus). A nem folytonos szelekció hatására a polimorfizmus általában egy populáción belül jön létre – több, egymástól jól eltérő fenotípusos forma. A bomlasztó szelekció egy fajon belül a populációk egymástól való elszigetelődéséhez vezet, egészen új fajként történő izolálásukig. Nézzünk példákat a természetes szelekció bomlasztó formájára (29-32. dia). Egyes madárfajok (skuas, kakukk, sólyom stb.) között gyakoriak a színformák. Az ivari dimorfizmus (a hímek és a nőstények megjelenési formáinak különbsége, például szarvasbogarak, oroszlánok, galliformesek stb.) a polimorfizmus speciális esete. Egyes csigafajok polimorfizmusa lehetővé teszi, hogy különböző típusú talajokon létezzenek. A kialakult körülmények között mindegyik formára megkezdődik a szelekció, amelynek célja azok stabilizálása. |
Saját következtetéseket vonnak le. Vegyen részt a párbeszédben, és készítse el a szükséges jegyzeteket. |
|
Szexuális szelekció (33-37. dia) Az ivaros szelekció egyes állatfajok természetes szelekciójának egyik formája, amely az egyik nem versenyeztetésén alapul a másik nemhez tartozó egyedekkel való párzásért. A szexuális szelekció miatt megjelent szexuális dimorfizmusés fejlődött másodlagos szexuális jellemzők(fényes tollazat, elágazó agancs stb.) Ezek a jelek mind az egyedre, mind a fajra nézve károsak lehetnek (például szarvasoknál nehéz elágazó agancs, egyes madaraknál nehéz fényes farok). Akkor miért őrzi meg és gyakran rontja is a szelekció ezeket a tulajdonságokat? |
Részt vesznek a párbeszédben, és levonják saját következtetéseiket. | |
4. A tanult anyag konszolidálása. | Összefoglaló beszélgetés új anyag tanulása közben. Végezze el az ellenőrző és általánosító teszt feladatait! (39-40. dia) A tanulók osztályozása az órai munkájukért. Ha van még idő a leckében, akkor a „Mesterséges és természetes szelekció összehasonlítása” táblázattal dolgozunk (42-43. dia) Kérek mindenkit, hogy a leckét elhagyva tükrözze az órához való hozzáállását úgy, hogy a hangulatának megfelelő jelet helyez el a táblázat oszlopába.
|
Az órán megszerzett ismeretek bemutatása. Részt vesznek a párbeszédben, és levonják saját következtetéseiket. Dolgozzon diabemutató anyagokkal. Összegezve a tanulságot. A vizsgált anyag iránti érdeklődés tükröződése. Hagyjon megjegyzéseket a felmérési lapon. |
5. D\z (2 perc). | 3.4. bekezdés, 136 – 139. o. tankönyv tanulóknak. oktatás intézmények prof. Oktatás „Általános biológia” V.M. Konsztantyinov. 47. bekezdés, 166 – 169. o. „Általános biológia” tankönyv D.K. Beljajeva. Töltse ki a „A mesterséges és a természetes szelekció összehasonlító jellemzői” táblázatot! |
Írd le d\z. (32. dia) |
Diákok számára készült irodalom jegyzéke
Irodalomjegyzék a tanár számára
1. Általános biológia: tankönyv tanulóknak. oktatás középfokú intézményei prof. oktatás / V.M. Konstantinov, A.G. Rezanov, E.O. Fadeeva; szerkesztette V.M. Konstantinova.- M.: „Akadémia” Kiadói Központ, 2010.
2. Általános biológia: Tankönyv. 10-11 évfolyamnak. Általános oktatás intézmények/ D.K. Beljajev, P.M. Borodin, N. N. Voroncov és mások; Szerk. D.K. Beljajeva, G.M. Dymshitsa. – M.: Nevelés, 2004. – 304 p.
3. Lerner G.I. Biológia órák. Általános biológia. 10., 11. évfolyam. Tesztek, kérdések, feladatok: Tanulmányi útmutató. – M.: Eksmo, 2005. – 352 p.
4. I.F. Ishkina biológia. Óratervek. 11. évfolyam / Szerk. D.K. Beljajeva, A.O. Ruvinszkij. – Volgograd, 2002. – 120 p.
5. Petunin O.V. Biológia órák a 11. évfolyamon. Részletes tervezés - Jaroszlavl: Fejlesztési Akadémia, Akadémia Holding, 2003. - 304 p.
A prezentáció elkészítésekor felhasználtuk információs források:
12. A kétfoltos katicabogár „fekete formája”.
egyéb előadások összefoglalója„A szerves világ evolúciójának bizonyítékai” – Az evolúció összehasonlító anatómiai (morfológiai) bizonyítékai. Szárazföldi gerincesek mellső végtagjainak homológiája. Gerincesek embrionális fejlődésének szakaszai. Következtetés: Biogeográfiai bizonyítékok az evolúcióra. Hasonlóságok a makroevolúció és a mikroevolúció között: Őslénytani bizonyítékok az evolúcióra Fosszilis formák. Teszt. A ló filogenetikai sorozata (V. O. Kovalevsky újraalkotta). Természetükben eltérőek.
„Ökoszisztéma szerkezete” – Az ökoszisztéma ökológiai szerkezete. Ökoszisztéma szerkezete. Az ökoszisztéma fajszerkezete. Az élettelen természet tényezőivel együtt a közösség ökoszisztémát alkot. Biológiailag zárt ökoszisztéma. Az ökoszisztéma térszerkezete.
„Természetes szelekció és evolúció” – A szelekció mozgatórugója. Egy populáción belül több, egymástól eltérő fenotípusos forma alakul ki. Kiválasztási űrlapok. A kiválasztás stabilizáló formája. Szerző – Kryukova T.V. biológia tanár, Városi Oktatási Intézmény 59. Sz. Középiskola. Egy populációban generációról generációra egy irányba változik a fenotípus. A szelekció bomlasztó formája. Megfigyelhető, ha állandó környezeti feltételek hosszú ideig fennmaradnak.
„A szervezet mint biorendszer” – Az organizmus egy olyan biorendszer, amely kölcsönhatásban lévő elemekből áll. Humorális szabályozás. Házi feladat. A kemotrófok baktériumok. Neuro-humorális szabályozás. Többsejtű szervezet. A test részei: Sejtek, szövetek, szervek, szervrendszerek. Az élőlények: Változatos táplálékszerzés:
„Archean korszak a biológiában” - „A” 11. osztályos tanuló. Vezető: Ivanova N.N. Önkormányzati oktatási intézmény 43. számú középiskola. Készítette: Dzhurik Kristina Aleksandrovna. Az első élő szervezetek az archeanus korszakban jelentek meg. A témában: „Archean korszak”. Szaporodási módszerek: Ivartalan Szexuális. Biológia bemutató!
„Ügyes ember” – Tudományos besorolás. A koponya, mint később megállapították, egy 11-12 éves gyermeké volt. Magassága 1,0-1,5 m, súlya - körülbelül 30-50 kg. A Homo sapiens dögöt és nagyvadat is evett. Úgy tűnt, hogy a köveket ágak nyomták a földhöz, amelyek a kunyhó kereteként szolgáltak. Ekaterina Baranova 11. osztályos tanuló előadja. . Az Australopithecinekkel ellentétben a képzett ember egyszerű kunyhókat kezdett építeni magának.
A reliktumok primitív hüllők (eosuchians) vak oldalága, amely Új-Zéland szigetein található. Megtartott primitív vonások: középfül hiánya, kopulációs szerv; parietális szem, hasi bordák és vénás sinus jelenléte a szívben (kétéltűek jele). tuateria
Egy reliktum növény a ginkgo biloba. Kaempfer német orvos és botanikus fedezte fel 1690-ben Japánban, és 1712-ben Ginkgo néven írta le, ami japánul azt jelenti: „ezüst sárgabarack” vagy „ezüst gyümölcs”. Így nevezték ennek a fának a japán boltokban árusított ehető magjait.
Coelacanth 1938 decemberében J. L. B. Smith dél-afrikai ichtiológus december 23-án levelet kapott az East London Museum vezetőjétől, Miss M. Courtenay-Latimertől: „Segíthet azonosítani a halat. Erőteljes pikkelyek, valódi páncélok, végtagokra emlékeztető uszonyok borítják, és egészen a bőrsugarak széléig pikkelyek borítják. A tüskés hátúszó minden sugarát kis fehér tüskék borítják."
A lebenyúszójú hal második példányát a Comore-szigeteki Pamanzi sziget közelében fogták ki 1952. december 20-án. James Smith karácsony estéjén táviratot kapott barátjától, a Comore-szigeteki kapitánytól. Rendkívül szűkszavú volt: "20 fogott egy coelakantot. Formalint tettek. Várjuk a választ."
1930 és 1952 között körülbelül háromszáz coelakantot fogtak ki Grande Comore szigetének közelében, amely a Comore-szigetek északnyugati és legnagyobb része. Minden példányt 100-300 méteres mélységben fogtak ki, december-márciusban, és főleg éjszaka. a coelakant szerkezete gyakorlatilag változatlan maradt 300 millió éve
Az ivaros szelekció tárgyalása során Darwin a bowerbirds meglepő viselkedését is figyelembe vette: egy féregmadarak családját, amelynek képviselői Ausztráliában és Új-Guinea szigetein találhatók. Egy aranyszínű bowerbird magas, tüskés tornyokat épít bozótfából két fiatal fa köré. Ugyanakkor olyan helyet választ, ahol a támaszok között van egy vízszintes ág, amelyen a madár megmutathatja táncos és énekes tehetségét. Ez a bowerbird néha a főkunyhótornyok 2–3 m-es körzetében több fával összefonja a gallyakat, és a földön lévő szabad teret friss fehér virágokkal díszíti, amelyeket a hervadáskor pótol.
1. Egy hím bowerbird gallyakkal erősíti meg kunyhója falait. 1. Egy hím bowerbird gallyakkal erősíti meg kunyhója falait. 2. Az udvarlási folyamat során a hím különféle díszekkel ajándékozza meg a nőstényt. 2. Az udvarlási folyamat során a hím különféle díszekkel ajándékozza meg a nőstényt. 3. A gazdi távollétében egy másik hím tönkreteheti a kunyhóját. 3. A gazdi távollétében egy másik hím tönkreteheti a kunyhóját. 4. A párzás után a nőstény az apa kunyhójától távolabb elhelyezkedő fészekben tojásokat rak és eteti a fiókákat. 4. A párzás után a nőstény az apa kunyhójától távolabb elhelyezkedő fészekben tojásokat rak és eteti a fiókákat.
Szatén bowerbird A kunyhó bejárata közelében, amennyire csak lehetséges a nap által megvilágítva, a hím párzóplatformot rendez, amelyet gondosan feldíszít, kék papagájtollakat, sárga és kék virágokat, gyönyörű rovarszárnyakat, szárazföldi puhatestűek héját helyezi el. élénksárga levelek és szalmák háttere, a kunyhó külön bejáratában pedig kisebb díszek, amelyeket a hím a nőstény udvarlásakor csőrébe vesz.
Hím vörös paradicsommadár (Paradisaea raggiana) 10-20 madárból álló csoportokban jelenik meg. Hajnalban összegyűlnek a fák tetején, és azt kiabálják, hogy „jaj, jaj”. Amikor a nőstények megjelennek a leken, a hímek elhallgatnak, és lefelé háttal „lógnak”. Egy észrevétlen nőstény mozog a hallgatag hímek között, párt választ magának. Párosodás után a nőstény elrepül, a hímek pedig folytatják az áramlatukat, vonzva a következő nőstényt. A hím vörös paradicsommadarak az év legalább 6 hónapját áramállapotban töltik!